Šķiet, Baltijas akciju tirgum vajadzētu kārtīgu antidepresantu devu – bāzes indeksa ienesīgums 2024.gadā knapi aizsniedzās līdz 1,5%, kamēr cenu izmaiņas noslīdēja līdz -3,8% (draudzīgs atgādinājums – reinvestējiet savas dividendes, draugi). Tikmēr globālie akciju tirgi (MSCI World) bezrūpīgi sasniedza 28% ienesīgumu. Kapitāla plūsma atpakaļ uz Rietumu tirgiem bija tikpat smalka kā ar āmuru pa stikla galdu – skaidrs mērķis uz likviditāti un izaugsmi.
Tikmēr tepat mājās makroekonomiskā situācija īpaši neizklāja sarkano paklāju uzņēmumiem un investoriem. Darbaspēka izmaksu inflācija pamatīgi mazināja peļņas maržas, kamēr IKP izaugsme Igaunijā un Latvijā izdarīja kritienu jau no tā diezgan zemā tiltiņa.
Tomēr neizmetīsim vēl Baltijas tirgus pie bēdīgajiem stāstiem. Tiem ir savs šarms, īpaši krīzes laikā. Globālās panikas pārdošanas brīdī augustā Baltijas akcijas gandrīz nekustējās – kā mierīgs, bet ļoti miegains ziemeļu trollis. Šī pacietība ir apbrīnojama, tomēr tai ir arī ēnas puse: bieži tiek palaisti garām brīdinājuma signāli, un zaudējumi uz papīra kļūst par ļoti reāliem.
Un tāpēc mēs piedāvājam savu tradicionālo gada noslēguma nomināciju izlasi, kurā godinām Baltijas finanšu tirgus augšupejas, kritienus un dīvainības. Un, protams, esam sagatavojuši arī atskaņošanas sarakstu noskaņai. Uzgrieziet skaļāk un ķeramies klāt!
Labāk zīle rokā, nekā mednis kokā
Šogad Baltijas investori turpināja migrēt no akcijām uz obligācijām, meklējot stabilitāti un gandrīz garantētu atdevi. Pretēji vecajam teicienam, obligācijas šogad pārspēja akcijas. Ar Euribor likmju kritumu refinansēšanas izmaksas, visticamāk, turpinās samazināties, padarot obligācijas pievilcīgas tiem, kuri vēlas stabilus kupona maksājumus. Kopumā tika emitētas 35 obligācijas, piesaistot 250 miljonus eiro.
Neliels padoms: vienmēr veiciet savu analīzi. Nepērciet tikai pēc nosaukuma – neviena kompānija nav „pārāk liela, lai bankrotētu”.
Likviditātes problēmas – kad straume kļūst par upi
Šīs nominācijas uzvarētāji ir PR Foods – lašu un foreļu tirgotājs un pārstrādātājs, un Auga Group – lauksaimniecības holdinga kompānija, kas slavena ar šampinjonu audzēšanu un piena pārstrādi. Auga nekad nav trūkušas ambīcijas, bet izpilde vēl arvien klibo. Savukārt PR Foods cīnījās ar smagām COVID-19 pandēmijas sekām, kad HORECA sektors pilnībā apstājās. Ilgtermiņa ietekme? Gada ienesīgums -80% un -64%. Abas kompānijas šobrīd atrodas restrukturizācijas režīmā.
Tirgus zvaigzne Infortar
Šī kategorija izgaismo uzlecošu zvaigzni starp Baltijas valstu akcijām: Infortar. Lai gan tas ir jaunpienācējs publiskajā tirdzniecībā pēc IPO tikai pirms gada, uzņēmums jau ir kļuvusi par tirgus galveno varoni. Ar +78 % ienesīgumu, pateicoties dāsniem paziņojumiem par dividendēm, labiem Tallink rezultātiem un nepārtrauktai uzņēmējdarbības paplašināšanai, Infortar ir gan pūļa simpātiju, gan stratēģu sapnis. Tā Polijas gāzes aktīvu iegāde par 120 miljoniem eiro neapšaubāmi bija gada darījums, uzstādot augstu latiņu nākamajiem pretendentiem.
Izpirkšanas drāma
Viens no visvairāk apspriestajiem notikumiem šogad bija saistīts ar Latvijas Gāzes vadības izpirkšanu, un regulators iejaucās, lai starpniekotu. Ieguldītāji kliedza, kad izpirkuma cena bija trīs reizes zemāka par tirgus vērtību, taču, aplūkojot to tuvāk, atklājas, ka nelielais tirdzniecības apjoms ļāva cenu piesaistīt grāmatvedības vērtībai. Šis novērtējums ievērojami samazinājās pēc tam, kad uzņēmums pārdeva milzīgu daļu aktīvu – notikums, ko lielākā daļa investoru gandrīz nemanīja.
Jauni apvāršņi
Lai gan IPO aktivitāte bija pieticīga, Latvijas tirgus tomēr uzrādīja dzīvības pazīmes. Eleving piesaistīja 29 miljonus eiro, bet Kalve Coffee savāca 1,1 miljonu eiro. Tomēr īstais panākums ir privāto investoru aktivitātes pieaugums – pieaug finanšu pratība, uzticība akciju tirgiem un vēlme ieguldīt jaunos projektos. Šī tendence sola gaišāku nākotni Baltijas tirgiem.
Atpakaļ pie pamatiem jeb vienkāršība uzvar
Kamēr premium kafijas zīmoli baudīja uzmanību, īstie uzvarētāji bija Lietuvas piena pārstrādātāji. Vilkiškiu Pienine (+63%), Pieno žvaigždes (+32%) un Rokiškio Sūris (+28%) piegādāja stabilu izaugsmi, pateicoties spēcīgām eksporta līnijām uz Eiropu. Dažreiz vienkāršība ir vislielākā izsmalcinātība.
AirBaltic IPO plāni – ledlauzis vai ilūzija?
AirBaltic IPO tiek apspriests jau gadiem. Mērķis – piesaistīt aptuveni 300 miljonus eiro. Salīdzinājumi ar Ignitis (450 miljoni eiro) un Enefit Green (175 miljoni eiro) jau skan tirgus kuluāros. Tomēr kavēšanās ir tikpat paredzama kā valsts iesaiste šādos procesos. Vai 2025. gads būs tas gads, kad AirBaltic beidzot pacelsies gaisā?
Veiksmi 2025.gadā!
Baltijas tirgus ir kā draugs, kurš nekad neatsaka plāniem, bet arī nekad neierodas laikā. Šarmants, izturīgs, reizēm kaitinošs, bet vienmēr uzmanības vērts.
Atruna: Šis raksts ir tikai informatīvs un nav ne piedāvājums, ne ieteikums veikt jebkāda veida darījumus vai pirkt vai pārdot vērtspapīrus vai finanšu produktus visplašākajā nozīmē. Alphinox Quality AS nesniedz nekādas garantijas par šī raksta pilnīgumu, pareizību vai drošību. Alphinox Quality AS neuzņemas nekādas atbildības prasības, kas varētu rasties šā raksta satura izmantošanas vai neizmantošanas rezultātā. Alphinox Quality AS darbiniekiem personīgajā ieguldījumu portfelī var būt minēto uzņēmumu akcijas.