Tirgu efektivitāte
Salīdziniet tirgus reakciju uz divu uzņēmumu peļņas rezultātiem.
- Programmatūras uzņēmums ziņoja par 11% pārdošanas apjoma pieaugumu (nedaudz zem prognozes) un 44% peļņas pieaugumu (ievērojami virs prognozes). Lai gan tika saglabātas ieņēmumu (+7-8 %) un peļņas uz vienu akciju (+10-11 %) prognozes, tās nebija iepriekšējo prognožu diapazona augšējās robežās. Akciju cena tirdzniecības sesijas laikā kritās par 20 %.
- Pārtikas un automobiļu mazumtirdzniecības uzņēmums ziņoja par ceturkšņa apgrozījuma samazinājumu par 2 % un peļņas uz akciju ekvivalenta samazinājumu par 23 %. Uzņēmums nesniedza nekādas vadlīnijas, atsaucoties uz pasliktinājušos makroekonomisko vidi un stingrāku nodokļu politiku, kas turpina mazināt patērētāju pirktspēju un apdraud peļņu nākotnē. Pārsteidzoši, ka pēc rezultātu paziņošanas akcijas cena samazinājās tikai par 0,74 %.
Programmatūras uzņēmums tiek kotēts Nasdaq biržā ar nosaukumu Salesforce, savukārt mazumtirdzniecības uzņēmums tiek tirgots Nasdaq Baltic biržā ar nosaukumu Tallinna Kaubamaja. Krasā tirgus reakcijas atšķirība parāda atšķirības starp šiem akciju tirgiem. ASV tirgus, ko virza algoritmiskā tirdzniecība, uz nākotni vērsta augstākā līmeņa ekspertu analīze un ārkārtīgi rūpīga akcionāru kontrole, ir ļoti jutīgs. Turpretī Baltijas tirgi ir salīdzinoši vāji attīstīti, ar minimālu pārklājumu un pasīvu investoru aktivitāti. Tomēr abos tirgos vērojama iracionāla uzvedība, vai nu pārmērīgi, vai nepietiekami reaģējot uz fundamentāliem faktoriem. Laika gaitā abu uzņēmumu akciju cenas tuvojās to patiesajām vērtībām. Programmatūras uzņēmuma akcijas sešu mēnešu laikā atguva zaudējumus un pārspēja tirgus rādītājus. Mazumtirdzniecības uzņēmuma akciju cena turpināja pakāpeniski samazināties, lai gan nelielā tempā. Atstājot malā Baltijas tirgu, šajā rakstā mēs pievērsīsimies ASV tirgum, kurā pēdējos gados notikušas būtiskas pārmaiņas.
Tirgus un akciju svārstīgums
Atsevišķu akciju svārstīgums 2024. gadā strauji pieauga, īpaši acīmredzams kāpums bija vērojams tehnoloģiju nozarēs un starp visvairāk tirgotajām akcijām (sk. 1. att.). Tirgus dati kopumā apstiprina šo tendenci, 2024. gadā svārstīguma līmenis pārsniedza 2023. gada un iepriekšējo gadu rādītājus pat nepastāvīgos periodos, ko izraisīja globāli notikumi. Interesanti, ka kopumā tirgus nav kļuvis svārstīgs, izņemot īsu paniku augustā, pēc kuras indekss strauji atguvās (sk. 2. att.).
Attēls. 1.: S&P 500 akciju svārstīgums
Avots: Chicago Board Options Exchange
Attēls 2: S&P 500 indeksa svārstīgums
Avots: Chicago Board Options Exchange
Uzņēmumu rezultātu ziņojumi un makroekonomiskie dati
Šo nenormālo svārstīgumu akciju līmenī lielā mērā nosaka tirdzniecības un analītisko rīku, jo īpaši algoritmu un mākslīgā intelekta, attīstība. Finanšu uzņēmumi, kas piedāvā pārdošanas puses analīzi, ir ievērojami palielinājuši ieguldījumus tirgus pārklājumā un sarežģītu analītisko rīku izstrādē. Esam novērojuši, ka pārklājuma tirgi paplašinās, iekļaujot Eiropas mazās kapitalizācijas un Āzijas uzņēmumus. Turklāt tādi alternatīvi avoti kā Tegus un Alpha Value tagad sniedz stabilus, uz faktiem balstītus ekspertu atzinumus, vēl vairāk uzlabojot tirgus dalībniekiem pieejamās informācijas kvalitāti.
Izveidot skaidru viedokli – pirkt, pārdot vai turēt – ir kļuvis grūtāk. Bieži vien vienā un tajā pašā dienā lielākās brokeru sabiedrības sniedz pretrunīgus ieteikumus, kad viena brokeru sabiedrība paaugstina akciju vērtību, bet cita to pazemina. Šādas atšķirības veicina straujas cenu svārstības un pastiprina tirgus svārstīgumu.
Jo īpaši peļņas paziņojumi ir šo cenu svārstību uzliesmojuma punkti. Tirgus dalībnieki, kas ir apbruņojušies ar moderniem analītiskiem rīkiem, ļoti detalizēti izskata vadības komentārus, izraisot straujas izmaiņas uzņēmuma patiesās vērtības uztverē.
Globālā nenoteiktība vēl vairāk pastiprina šo svārstīgumu, kas izpaužas vairākās dimensijās. Pirmkārt, ir palielinājusies makroekonomiskā nenoteiktība, un ikviens ASV ekonomikas datu kopums būtiski ietekmē tirgus svārstības. Lai gan iepriekšējā desmitgadē bija vērojama relatīva ekonomiskā stabilitāte un skaidras globālās tendences, pēdējos gados pieauga “melno gulbju” notikumu skaits, sākot ar pandēmiju, kas mazināja patērētāju un ražotāju uzticību.
Otrkārt, politiskajai dinamikai tagad ir daudz lielāka nozīme uzņēmējdarbības attīstībā. Tādas nozares kā pusvadītāju rūpniecība, kas bieži tiek uzskatītas par stratēģiski svarīgām valsts līmenī, arvien vairāk ietekmē sankcijas un politiskā iejaukšanās, kas ietekmē uzņēmējdarbības lēmumus un uzņēmumu peļņu.
Visbeidzot, vairs nevar ignorēt makroekonomisko un politisko faktoru mijiedarbību. Pat uzņēmumiem ar izciliem finanšu rādītājiem un augsta līmeņa vadību tagad ir jāvadās pēc šiem ārējiem faktoriem, kas kļuvuši par neatņemamu to vērtēšanas sastāvdaļu.
Mūsu atbilde: uz analīzi balstīta pieeja, ko nodrošina mākslīgais intelekts
Mēs apzināmies šīs tirgus izmaiņas un risinām tās, izmantojot uzlabotu analītisko pieeju. Pieaugot svārstīgumam, tirgus vērtējumiem bieži vien novirzoties no patiesās vērtības un palielinoties GenAI rīku pieejamībai, parādās jaunas ieguldījumu iespējas. Mēs joprojām koncentrējamies uz progresīvu analītisko rīku izstrādi, kas ieguldījumu lēmumu pieņemšanas procesā rada pievienoto vērtību. Jau kādu laiku mēs rūpīgi uzraugām uzņēmumus ar B2C uzņēmējdarbības modeļiem, izmantojot lielo datu analīzi.
Saskaņā ar mūsu apņemšanos padziļināt analītiskās iespējas esam izstrādājuši uzņēmumu rezultātu paziņojumu monitoringa rīku. Šis rīks palīdz noteikt vadības pausto noskaņojumu, efektīvi pārbaudot visu tirgu. Kontekstualizējot noskaņojuma vērtējumus ar akciju cenu, mēs atklājām spēcīgu korelāciju starp noskaņojumu un uzņēmuma akciju relatīvo sniegumu turpmāko trīs mēnešu laikā. Pamatojoties uz 2022.-2024. gada datiem, uzņēmumi, kuru kombinētais noskaņojuma reitings ir 36-38, ir uzrādījuši par 4,4 % lielākus rezultātus nekā tirgus rādītāji ceturkšņa laikā jeb 19 % gadā.
Figure 3: Augstākie un zemākie uzņēmumu rezultātu paziņojumu kombinētie reitingi un akciju cenu relatīvais sniegums
Avots: Alphinox, Astutex
Dati un mūsu novērojumi liecina, ka akciju tirgi attīstās, un atsevišķu akciju svārstīgums, visticamāk, saglabāsies paaugstināts. Lai gan tirgus vērtība galu galā izlīdzināsies ar patieso vērtību, šis process var aizņemt laiku, jo paaugstinās jutīgums pret peļņas paziņojumiem un makroekonomiskajām vai ģeopolitiskajām pārmaiņām. Pašreizējā vidē uzņēmumi ar vājākiem uzņēmējdarbības modeļiem saskaras ar pastiprinātu kontroli, kas uzsver fundamentālās analīzes nozīmi. Šīs pārmaiņas rada gan problēmas, gan iespējas. Pielāgošanās šai jaunajai situācijai ļauj mums pilnveidot savas stratēģijas un nodrošināt pastāvīgu vērtību nepastāvīgākā tirgus vidē.
Ja vēlaties uzzināt vairāk par šajā rakstā minētajiem uzņēmumiem, sektoru vai citiem ieguldījumu jautājumiem, gaidīsim ziņu uz info@alphinox.com.
Atruna: Uzņēmumi, kas ir minēti rakstā var būt iekļauti Alphinox pārvaldītos portfeļos. Šis mārketinga materiāls ir paredzēts tikai informatīviem nolūkiem, un tas nav piedāvājums, aicinājums vai rekomendācija pirkt vai pārdot ieguldījumu instrumentus, veikt jebkādus darījumus vai noslēgt jebkāda veida juridiskas vienošanās. Lai gan Alphinox Quality AS uzskata, ka sniegtā informācija ir balstīta uz uzticamiem avotiem, tā nevar uzņemties atbildību par ietvertās informācijas kvalitāti, pareizību, savlaicīgumu vai pilnīgumu.