(Neironu) robotu dzimšana

26/04/24

Mākslīgā intelekta gads

2023. gada februārī publicējām savu pirmo viedokļrakstu, kas veltīts mākslīgajam intelektam (MĪ), un tajā minējām potenciālos uzvarētājus notiekošajā tehnoloģiskajā revolūcijā. Šajā rakstā minēto uzņēmumu akcijas līdz 2024. gada marta beigām ir nesušas 124% peļņu (ASV dolāru izteiksmē), turklāt mēs pareizi noteicām arī 2 lielākos uzvarētājus – Nvidia un Meta. Šajā laikā, uzņēmumiem publicējot savus finanšu rādītājus tie nekautrējās piesaukt MĪ kā svarīgu tehnoloģiju, un arī akciju tirgus atdeve lielā mērā balstījusies uz Magnificent-7 (Apple, Microsoft, Google, Amazon, Nvidia, Meta Platforms, Tesla) izgaugsmi, kas ir dabiskie uzvarētāji, jo nodrošina infrastruktūru, tiem ir piekļuve milzīgam klientu lokam, ir dati, lai izveidotu modeļus, un kapitāls, lai šos modeļus izvērstu lielā mērogā. Taču vieglie panākumi, mūsuprāt, ir beigušies.

Kas būs nākamie uzvarētāji?

2024. gada martā Goldman Sachs publicēja savu nozares redzējumu, sadalot uzvarētājus 4 posmos:

  1. Nvidia (acīmredzamu iemeslu dēļ),
  2. mākslīgā intelekta infrastruktūra,
  3. mākslīgā intelekta veicināta pārdošana,
  4. produktivitāte.

Šobrīd atrodamies aptuveni 2. posma vidū – kapitālieguldījumi infrastruktūrā. Mēs redzam ieguvējus pusvadītāju projektēšanā (ARM, AMD, Broadcom), atmiņā (MU) un ražošanas iekārtās (Applied Materials, ASML). Turklāt ir datu centri (Equinox), pakalpojumu uzņēmumi šo datu centru darbināšanai (Vistra, NRG Energy un Duke) un mākoņpakalpojumu sniedzēji (Amazon, Microsoft), pēc kuru pakalpojumiem pieprasījums aug pateicoties tieši MĪ tehnoloģijas attīstībai.

Taču uzskatām, ka jau šobrīd ir lietderīgi koncentrēties uz 3. un 4. posmu. Daudzi programmatūras un IT pakalpojumu uzņēmumi jau ir izklāstījuši savas stratēģijas mākslīgā intelekta izmantošanai. Goldman Sachs veica nozares apsekojumu, lai identificētu uzņēmumus ar augstu beta rādītāju, tos, kas ir sekojuši līdzi Nvidia sniegumam. Goldman Sachs koncentrējās uz uzņēmumiem, kuru līderi apsprieda MĪ pēdējos ceturkšņa peļņas zvanos investoriem. Izmantojot šo pieeju, tika izveidots garš uzņēmumu saraksts, no kuriem 15 labākie ir izcelti šajā rakstā.

Avots: Goldman Sachs

Mūsu portfeļos ir 5 no šiem 15 uzņēmumiem – Meta, kas 2022. gadā ieguldīja 10 miljardus ASV dolāru mākslīgā intelekta infrastruktūrā, lai labāk pielāgotu reklāmas, Accenture, kas GenAI konsultāciju projektos ir ieguldījusi aptuveni 2 miljardus ASV dolāru, Adobe, kas radošo profesiju pārstāvjiem piedāvā savu Firefly produktu, Autodesk, kas apgalvo, ka kvalificēti inženieri 40 % sava laika pavada mazvērtīgiem uzdevumiem, un Salesforce, kas spēj izmantot mākslīgo intelektu, lai sasniegtu labākus pārdošanas rezultātus.

Mākslīgā intelekta produktivitāte

Galu galā lielākie ieguvēji būs biznesi, kas izmanto MĪ, lai uzlabotu produktivitāti – dažādās nozarēs -, un vislielākais potenciāls, visticamāk, būs darbietilpīgākās nozarēs. Goldman Sachs analizēja datus un secināja, ka vislielākie ieguvēji varētu būt uzņēmumi programmatūru izstrādes un IT pakalpojumu, kā arī tirdzniecības un profesionālo pakalpojumu nozarēm.  Tas lielā mērā ir tāpēc, ka daudzi no to augsti atalgotajiem darbiniekiem strādā amatos, kurus mākslīgais intelekts varētu automatizēt, potenciāli samazinot šo uzņēmumu darbaspēka izmaksas.

Kā piemērs šādiem uzņēmumiem minami Automatic Data Processing un Paychex – cilvēkresursu pārvaldības un algu aprēķināšanas pakalpojumu sniedzēji, SAP – ERP programmatūras nodrošinātājs, IBM – programmatūras un biznesa procesu izstrādātājs, kā arī tādi ārpakalpojumu uzņēmumi kā Cognizant, Infosys un Tata.

Ikviens var kļūt par uzvarētāju

Ir daži svarīgi punkti, kas jāpatur prātā – lielie valodas modeļi (LLM), piemēram, ChatGPT, tiks plaši pielietoti, un to piedāvājums būs grūti atšķirams. Starp ChatGPT, Bard, Perplexity, Claude vai Mistral būs maza atšķirība, tāpēc uzņēmumiem, kuriem jau ir piekļuve klientiem un kuri korporatīvajiem klientiem piedāvā biznesa programmatūru (Microsoft, Amazon, Google), būs lielākās izredzes uzvarēt šajās sacensībās. Tātad visi uzņēmumi būs aprīkoti ar aptuveni vienādiem rīkiem, un ir svarīgi, kā šie rīki tiks ieviesti katrā organizācijā. Uzņēmumi ar inovāciju kultūru un tehnoloģiju pirmie apgūstot tehnoloģijas, iegūs konkurences priekšrocības un nākotnes peļņas iespējas.

Ja mēģinām šo ainu skatīt plašākā kontekstā, Goldman Sachs jaunākais pētījums liecina par optimismu attiecībā uz Generative AI ilgtermiņa potenciālu. Tehnoloģija varētu palielināt darba ražīguma pieaugumu par 1,5 procentu punktiem gadā desmit gadu laikā, pievienojot 0,4 procentu punktus IKP pieaugumam.

I

Atšķirībā no akciju tirgus, reālajā dzīvē tehnoloģijas izmantošana notiek pavisam citādā trajektorijā. Pašlaik ļoti maz uzņēmumu ir guvuši papildu ieņēmumus no mākslīgā intelekta produktiem, tāpēc visi vēro, ko saka uzņēmumu vadītāji par tā potenciālu dažādās ekonomikas nozarēs. Turklāt, saskaņā ar dažādām investoru aptaujām, pagājušā gada uzvarētāji, kas reiz tika dēvēti par ieguvējiem, tagad dažos gadījumos tiek norādīti kā zaudētāji. Šī tendence, visticamāk, saglabāsies vēl kādu laiku, un ir sagaidāms svārstīgums. Ļoti apšaubāma ir tādu “trendīgu” akciju pirkšana kā Soundhound, kuras vērtība pieckāršojušās piecas reizes, pateicoties tikai Nvidia popularitātei. Tomēr stabilas kvalitātes uzņēmumi, kas ir saistīti ar mākslīgā intelekta nozari, piedāvā pievilcīgas iespējas, jo šī tehnoloģija jau ir mūsu ikdienā, un mainīs mūsu dzīvi. Pavisam nesen slavenais riska ieguldījumu fondu pārvaldnieks Stīvs Koens (Steve Cohen) teica, ka, viņaprāt, mākslīgā intelekta dēļ četru dienu darba nedēļa drīzumā varētu kļūt par normu, un tāpēc viņš ir ieguldījis līdzekļus golfā. Tāpēc turiet savu golfa inventāru gatavībā!

 

Atruna: Uzņēmumi, kas ir minēti rakstā var būt iekļauti Alphinox pārvaldītos portfeļos. Šis mārketinga materiāls ir paredzēts tikai informatīviem nolūkiem, un tas nav piedāvājums, aicinājums vai rekomendācija pirkt vai pārdot ieguldījumu instrumentus, veikt jebkādus darījumus vai noslēgt jebkāda veida juridiskas vienošanās. Lai gan Alphinox Quality AS uzskata, ka sniegtā informācija ir balstīta uz uzticamiem avotiem, tā nevar uzņemties atbildību par ietvertās informācijas kvalitāti, pareizību, savlaicīgumu vai pilnīgumu.