Uzmanības centrā valuācijas un ekonomiskās atšķirības starp ASV un Eiropu

23/01/25

Vai akciju tirgi ir pārvērtēti?

Viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem, ko saņemam gan no jaunajiem, gan esošajiem klientiem, ir – vai, ņemot vērā tirgus spēcīgo izaugsmi, nav par vēlu investēt? Vai pašreizējie novērtējumi nav pārāk augsti? Analizējot tirgus sniegumu veicinošos faktorus, atklājas, ka pasaules akciju tirgus izaugsmi pagājušogad ievērojami virzīja daži uzņēmumi-smagsvari, kuru priekšgalā ir Nvidia. Kamēr daudzus uzņēmumus ar spēcīgām kvalitātes īpašībām joprojām var uzskatīt kā nepietiekami novērtētus, tirgus tos vēl nav pilnībā atzinis. Turklāt ASV tirgus spēcīgajam impulsa (momentum)  faktoram ir bijusi izšķiroša nozīme pasaules akciju indeksu kāpumā. Tātad, cik dārgs ir pašreizējais akciju tirgus un kāda ir tirgus korekcijas varbūtība?

Galvenais, kas jāņem vērā, ir krasā vērtēšanas atšķirība starp ASV un Eiropas tirgiem – lielākā atšķirība pēdējo divdesmit gadu laikā! Eiropas tirgi neuzrāda pārkaršanas pazīmes, un to vērtēšanas līmenis lielā mērā atbilst vēsturiskajiem vidējiem rādītājiem.

Turpretī ASV tirgū vērojami paaugstināti vērtējumi, un iespējamā korekcija varētu būt pat tirgum veselīga . Tomēr jāņem vērā divi būtiski faktori. Pirmkārt, starp indeksu svērto P/E un P/E mediānu ir ievērojama atšķirība, kas norāda uz īpaši augstiem vērtējumiem starp indeksu “smagsvariem”, kuri 2024. gadā piedzīvoja ievērojamu kāpumu. Tirgus vidējais novērtējums, pamatojoties uz P/E mediānas aprēķinu, joprojām ir zemāks par līmeni, kādu mēs redzējām 2021. gadā. Otrkārt, balstoties uz to, ka drīzumā tiks publicēti uzņēmumu peļņas rezultāti – un ņemot vērā, ka Amerikas uzņēmumiem tie ir bijuši labi – šie paaugstinātie vērtēšanas līmeņi, visticamāk saruks, jo lielākie ienākumi P/E rādītājus virzīs uz leju.

Indeksa svērtais un mediānas P/E rādītājs MSCI USA un MSCI Europe

Avots: Alphinox, Refinitiv

Kāda ir ekonomiskā situācija?

ASV ekonomika joprojām ir spēcīga, neraugoties uz ievērojamiem sarežģījumiem nekustamā īpašuma nozarē, kas turpina cīnīties ar augsto procentu likmju spiedienu. Joprojām saglabājas dažas problēmas darba tirgū, ko jau iepriekš uzsvērām vasarā. Tomēr nav būtisku pazīmju, kas liecinātu par biznesa aktivitātes vai patērētāju noskaņojuma kritumu. Uzņēmumu finanšu stāvoklis joprojām ir ārkārtīgi spēcīgs, un nav pazīmju, kas liecinātu par pasliktināšanos.

Savukārt Eiropā situācija ir pretēja. Bzinesa aktivitāte ir nonākusi kritiskā zonā, un tā ir samazinājusies jau vairākus periodus. Neraugoties uz to, patērētāju sektors šķiet pārsteidzoši noturīgs pat pēc augstās inflācijas perioda. Darba tirgus Eiropā joprojām ir stabils un ir veselīgāks pat kā ASV. Turklāt, Eiropas Centrālajai bankai (ECB) sākot īstenot procentu likmju samazināšanu, mājokļu un būvniecības nozarēs vērojamas atveseļošanās pazīmes.

Mēs joprojām piesardzīgi optimistiski raugāmies uz ASV ekonomikas perspektīvām, lai gan turpinām vērot darba tirgu, kur varētu rasties papildu spriedze mākslīgā intelekta izraisītas automatizācijas dēļ. Savukārt Eiropā perspektīvas nav tik daudzsološas, un sliktākais, iespējams, vēl nav beidzies, ņemot vērā joprojām pastāvošās problēmas biznesa aktivitātē. Šī dinamika atspoguļojas akciju tirgus sniegumā, kas bieži darbojas kā vadošais ekonomikas rādītājs.

Makroekonomikas stāvokļa novērtējums ASV un Eiropā

Avots: Alphinox, Refinitiv

 

 

Ja vēlaties uzzināt vairāk par šajā rakstā minētajiem uzņēmumiem, sektoru vai citiem ieguldījumu jautājumiem, gaidīsim ziņu uz info@alphinox.com.

 

Atruna: Uzņēmumi, kas ir minēti rakstā var būt iekļauti Alphinox pārvaldītos portfeļos. Šis mārketinga materiāls ir paredzēts tikai informatīviem nolūkiem, un tas nav piedāvājums, aicinājums vai rekomendācija pirkt vai pārdot ieguldījumu instrumentus, veikt jebkādus darījumus vai noslēgt jebkāda veida juridiskas vienošanās. Lai gan Alphinox Quality AS uzskata, ka sniegtā informācija ir balstīta uz uzticamiem avotiem, tā nevar uzņemties atbildību par ietvertās informācijas kvalitāti, pareizību, savlaicīgumu vai pilnīgumu.