Vēlme būt “labajiem investoriem”
Tā ir psiholoģiska pamatvajadzība “būt labam” un saņemt uzslavas, īpaši tad, ja ir ieguldītas pūles. Šo tendenci vēl vairāk pastiprina regulatori, kas oficiāli nosaka, kurš tiek uzskatīts par “labu”. Šis fenomens ir acīmredzams ieguldījumu jomā, jo īpaši attiecībā uz vides, sociālajiem un pārvaldības (ESG) kritērijiem, kas daudziem uzņēmumiem ir kļuvuši arī par izteiktu mārketinga pīlāru. Daudzas ieguldījumu sabiedrības savos klientu portfeļos iekļauj ilgtspējīgus ETF, un aktīvu pārvaldītāji saviem portfeļiem izvēlas uzņēmumus ar augstu ESG novērtējumu. Portfeļi ar augstākiem vidējiem ESG reitingiem, visticamāk, piesaistīs lielāku investoru un konsultantu uzmanību.
Tomēr joprojām ir svarīgs jautājums: Vai mēs patiešām varam panākt pārmaiņas, ieguldot tikai uzņēmumos ar ļoti augstiem ESG reitingiem, t.i., uzņēmumos, kas jau tiek uzskatīti par ļoti labiem uzņēmumiem?
ESG reitings un reālā ietekme
Mums ir lielisks piemērs par ESG uzlabojošiem un ESG izciliem uzņēmumiem. Salīdzināsim cementa ražotāja Holcim un mikroshēmu izstrādātāja Nvidia ietekmi uz vidi. Nvidia jau darbojas augstākajā līgā saskaņā ar ESG standartiem, bet joprojām turpina samazināt CO2 emisijas. Tomēr šajā gadījumā ieguldījums globālās sasilšanas palēnināšanā ir minimāls. Tajā pašā laikā katrs Holcim centiens ierobežot CO2 emisijas ir svarīgs, un, lai gan tas vēl nav starp uzņēmumiem ar vislabākajiem reitingiem (MSCI ESG reitings tikko ir paaugstināts no BBB uz AA pretstatā Nvidia ilggadējam AAA), tam ir būtiska ietekme uz vidi.
1. attēls: 1. un 2. pakāpes (Scope 1 and 2) CO2 emisijas
Avots: Alphinox, Refinitiv
Domājot loģiski, protams, būtu jāatbalsta tādu uzņēmumu kā Holcim apņemšanās. Tomēr ironija slēpjas faktā, ka tie parasti nav tie uzņēmumi, kurus var atrast ESG fondos, kas parasti dod priekšroku uzņēmumiem ar AAA un AA reitingiem. Tāpēc mēs uzskatām, ka ir svarīgi uzslavēt tos, kas vēl nav pilnīgi, bet ir ceļā uz to, lai kļūtu par priekšzīmīgiem.
Lai sniegtu priekšstatu par to, cik daudzi uzņēmumi uzlaboja savus ESG reitingus 2023. gadā, pamatojoties uz MSCI metodoloģiju, mēs izveidojām kopsavilkumu par reitingu izmaiņām. Būtībā piektajai daļai no MSCI All Countries universa izdevās uzlabot savu ESG reitingu, savukārt tikai 8% uzņēmumu tika pazemināts ESG reitings.
2. attēls: Nozaru vērtējums, pamatojoties uz ESG galveno rezultatīvo rādītāju dinamiku
Avots: Alphinox
Atbilde uz jautājumu
Lai apzinātu labākos uzņēmumus, kas uzlabojuši savu ESG statusu gan kvantitatīvajā, gan kvalitatīvajā aspektā, šogad mūsu uzņēmuma grupas ietvaros sākam piešķirt Incremental Excellence Award (IEA), kuras mērķis ir apzināt labākos uzņēmumus, kas uzlabojuši savu ESG statusu gan kvantitatīvajā, gan kvalitatīvajā aspektā. Mēs salīdzinām uzņēmumu progresu E, S un G ziņā ar to nozares līdziniekiem visā pasaulē. Pirmais solis ietver kvantitatīvo analīzi, koncentrējoties uz KPI, kas raksturo uzņēmumu apņemšanos attiecībā uz E, S un G, dinamiku. Otrais solis ietver rūpīgu kvalitatīvo analīzi, kas ietver nozarei specifiskus KPI, iespējamās “zaļās mazgāšanas” atklāšanu, ESG mērķu ticamības novērtējumu un pretrunu analīzi. Pēc stingriem filtriem pieci labākie uzņēmumi tiek iesniegti žūrijai, lai noteiktu galīgo ESG uzlabojumu uzvarētāju.
Starp citu, pēdējo divu gadu laikā 11 uzņēmumi-uzvarētāji no 11 dažādām rūpniecības nozarēm kopā samazināja CO2 emisijas par 80 miljoniem tonnu, kas atbilst 18 miljonu automašīnu gada emisijām.
Globālais progress ESG jomā
Kāds ir kumulatīvais ESG uzlabojumu rezultāts pasaules 2800 lielāko uzņēmumu vidū pēdējo 2 gadu laikā? Neapšaubāmi vislielāko uzmanību izpelnījās CO2 emisiju samazinājums, kas samazinājās vidēji par 10 %. Arī darba drošība bija daudzu uzņēmumu prioritāte, un zaudētā darba laika traumu skaits samazinājās par 13 %. Visvairāk lolotais burts no trim bija “E”, jo būtībā visi izvēlētie vides KPI uzlabojās. Tomēr tikai puse no sociālajiem KPI uzlabojās. Šķiet, ka šai jomai vadītāji ir pievērsuši vismazāk uzmanības, un to apliecina vadītāju atalgojuma atšķirību pieaugums.
3. attēls: 2 gadu progress attiecībā uz izvēlētajiem ESG KPI
Avots: Alphinox
Nozares – līderi un atpalicēji
Izpētot nozaru dimensiju, izmantojot Incremental Excellence Award (IEA) novērtēšanas procesu, mēs bijām patīkami pārsteigti, ka starp uzlabojumu līderiem bija nozares, kas parasti tiek saistītas ar piesārņojumu, katastrofām, augstu traumu skaitu un globālo sasilšanu. Uzņēmumi materiālu, enerģētikas un komunālo pakalpojumu nozarēs demonstrēja līderpozīcijas savu ESG standartu uzlabošanā. Domājams, ka šo pozitīvo pārmaiņu pamatā bija stingrāki noteikumi, kapitāla turētāju spiediens un sabiedrības kontrole. Vismazāk uzlabojumus veica IT, komunikāciju un patēriņa preču nozares uzņēmumi. To var izskaidrot ar mazāku iespēju veikt uzlabojumus, ņemot vērā šo nozaru specifiku.
4. attēls: Nozaru vērtējums, pamatojoties uz ESG galveno rezultatīvo rādītāju dinamiku
Avots: Alphinox
Atbilde uz jautājumu
Atgriežoties pie virsrakstā uzdotā jautājuma, mēs esam pārliecināti, ka mums patiešām būtu jāatalgo uzņēmumi, kuriem jau ir labi rādītāji, tādējādi nosakot augstu latiņu ESG saistību centieniem. Pamatojoties uz mūsu pieredzi, mēs novērojam, ka augstas kvalitātes uzņēmumi, kas kvalificējas mūsu portfeļiem, parasti izceļas arī ar ESG standartiem.
Tomēr mēs arī uzskatām, ka korporatīvo ESG iniciatīvu pamatā jābūt mērķim katru gadu veikt uzlabojumus, un ir jāparāda reāls progress. Galu galā uzņēmumu uzlabošana ESG jomā ir tieši tas, kas nepieciešams, lai saglabātu mūsu daudzveidīgo vidi, padarītu darbiniekus laimīgus un paceltu uzņēmumu uz augstāko ienesīguma līgu. Lai gan ir taisnība, ka atrast kvalitatīvus uzņēmumus ar lieliskiem finanšu rādītājiem un vēl ne ideālu ESG standartu visumā ir sarežģīti, tas nav neiespējami.