
Kas notiek akciju tirgū?
Tirgus ir izdzēsis visu peļņu, kas tika gūta, pateicoties optimismam pēc ASV prezidenta ievēlēšanas, un tagad būtībā atrodas brīvā kritienā, jo Tramps ir uzsācis globālu tirdzniecības karu. Tarifi un būtiska nenoteiktība attiecībā uz valdības lēmumiem ir būtiski ietekmējuši tirgu. Visvairāk cietušas ir izaugsmes akcijas, īpaši tehnoloģiju sektorā. Papildu nenoteiktība – atriebības pasākumi, neskaidrs sarunu process un pieaugoša recesijas varbūtība – nosaka tirgus noskaņojumu, strauji ievedot investorus “ekstrēmu baiļu” fāzē.
Par ko ir runa?
Problēmas ASV ir krājušās gadiem ilgi, taču iepriekšējās valdības tās nav risinājušas pietiekami radikāli. Trampa administrācija pievēršas tādiem jautājumiem kā milzīgais budžeta deficīts, pieaugošs tekošā konta deficīts un ražošanas nozares samazinātais pienesums ekonomikai. Ražošanas sektora īpatsvars ASV kopējā IKP pēdējā desmitgadē ir samazinājies par 20%, padarot to par visredzamāk cietušo no lielākajiem ekonomikas virzieniem.
1. attēls: Nozares ieguldījums IKP ASV
Avots: ASV Ekonomikas analīzes birojs
Tikmēr ASV federālais parāds turpina pieaugt. Kā norādījis ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Džeroms Pauels, pašreizējā tendence ir ilgtermiņā neuzturama. 2024. gadā parāda līmenis pārsniedza 120% no IKP. Lai gan tas joprojām ir zem Japānas līmeņa, ir skaidrs, ka nepieciešama rīcība, lai risinātu šo jautājumu un samazinātu refinansēšanas slogu, īpaši pie salīdzinoši augstajām procentu likmēm.
2. attēls: Federālais parāds % no IKP
Avots: ASV Ekonomikas analīzes birojs
Arī tirdzniecības deficīts attīstās satraucošā virzienā, uzrādot pastāvīgu pieaugumu – to 2024. gadā vēl vairāk pastiprināja gaidāmie tarifi. Lielākie tirdzniecības disbalansi ir ar Ķīnu, ES, Šveici un Meksiku.
3. attēls: ASV tirdzniecības deficīts (mUSD)
Avots: ASV Ekonomikas analīzes birojs
Plāns šo problēmu risināšanai ietver augstākus tarifus, dolāra vājināšanu, ārvalstu valdībām piederošo ASV parādzīmju pārveidošanu par 100 gadu obligācijām un aizņēmumu izmaksu samazināšanu ASV rūpniecības uzņēmumiem. Drošība var kalpot kā sarunu instruments – ASV iemaksu samazināšana NATO varētu piespiest citas valstis palielināt savus aizsardzības izdevumus. Šo stratēģiju varētu dēvēt par Mar-a-Lago vienošanos (MALA) – kā atsauci uz vēsturiskām ekonomiskām vienošanām, piemēram, Bretton Woods un Plaza Accord, kurām bija būtiska ietekme uz globālo finanšu sistēmu.
Vai tuvojas ekonomiskā krīze?
Lai gan Trampa administrācijas galvenais mērķis ir padarīt Ameriku atkal lielisku, tirgi arvien vairāk baidās no potenciālas recesijas – ne tikai ASV, bet arī globāli. Šī baža kļuvusi reālāka, ņemot vērā tarifu ietekmi uz ASV ekonomiku un starptautisko tirdzniecību.
Pašlaik dati, uz kuriem fokusējas Federālo rezervju sistēma, joprojām ir spēcīgi: inflācija ir normas robežās, un darba tirgus saglabā labus rādītājus. Tomēr sāk parādīties brīdinājuma signāli citos rādītājos. Patērētāju noskaņojums ir ievērojami krities, jo mājsaimniecības sāk uztraukties par Trampa tarifu iespējamo inflācijas ietekmi. Arī ražotāji – lai gan gada sākumā piedzīvoja pasūtījumu pieaugumu (klienti uzkrāja preces iespējamā tirdzniecības kara priekšvakarā), ilgstošajā nenoteiktībā tagad aizkavē investīcijas. Uzņēmumi arī sāk brīdināt par izmaksu pieaugumu un gatavojas vēlreiz paaugstināt savu produktu un pakalpojumu cenas.
Ko tas viss nozīmē akciju portfeļiem?
Mēs sagaidām, ka joprojām būs spiediens un saglabāsies paaugstināta svārstība, kamēr nenoteiktība ir tik augsta. Šobrīd tiek izvērtēta tarifu ietekme un sākas atbildes pasākumi. Tomēr akciju vērtējumi jau ir samazinājušies – īpaši izteikti izaugsmes uzņēmumu, ciklisko uzņēmumu, kā arī to, kuri ir atkarīgi no globālās tirdzniecības.
4. attēls: S&P vērtības un izaugsmes indeksu vērtēšanas līmeņi (PE)
Avots: Alphinox, Reuters
Vēsturiski “kvalitātes ieguldīšana” piedāvā zināmu aizsardzību laikā, kad tirgi kļūst svārstīgāki. Kā redzams grafikā, augstas kvalitātes akcijas mēdz pārspēt zemas kvalitātes akcijas pieaugošas svārstības apstākļos.
5. attēls: Kvalitāte/ nekvalitāte dažādās svārstīguma vidēs
Avots: Alphinox
Uzņēmumi ar spēcīgām konkurences priekšrocībām un stabilu finansiālo situāciju parasti ir noturīgāki. Pašreizējā vidē nozīmīga ir arī ierobežota atkarība no importa/eksporta ASV. Lai gan neviena kompānija nav pilnībā pasargāta no tirgus kritumiem, esošā situācija var piedāvāt iegādes iespējas – uzņēmumi, kas iepriekš šķita dārgi, tagad tirgojas ar atlaidi salīdzinājumā ar saviem vēsturiskajiem vērtējumiem.
Ja vēlaties uzzināt vairāk par šajā rakstā minētajiem uzņēmumiem, sektoru vai citiem ieguldījumu jautājumiem, gaidīsim ziņu uz info@alphinox.com.
Atruna: Uzņēmumi, kas ir minēti rakstā var būt iekļauti Alphinox pārvaldītos portfeļos. Šis mārketinga materiāls ir paredzēts tikai informatīviem nolūkiem, un tas nav piedāvājums, aicinājums vai rekomendācija pirkt vai pārdot ieguldījumu instrumentus, veikt jebkādus darījumus vai noslēgt jebkāda veida juridiskas vienošanās. Lai gan Alphinox Quality AS uzskata, ka sniegtā informācija ir balstīta uz uzticamiem avotiem, tā nevar uzņemties atbildību par ietvertās informācijas kvalitāti, pareizību, savlaicīgumu vai pilnīgumu.